Projekt FIO pt.: „Szlak turystyczny po Świerżach”.
Wieś niszczeje – zarówno w kontekście kapitału ludzkiego, lokalnych inicjatyw oraz infrastruktury. Budżet gminy w niewielkim stopniu może zaspokoić potrzeby istniejących organizacji pozarządowych (głównie OSP), co spotyka się z 2-gą barierą – nieumiejętności pozyskiwania środków przez starszych działaczy OSP. Wieś Świerże liczy obecnie 990 mieszkańców i również podlega negatywnym trendom polegającym na wyludnianiu się i migracji osób młodych. Dlatego celem projektu FIO jest integracja społeczności lokalnej w działaniach obywatelskich na rzecz kultury, turystyki i ochrony unikalnych zabytków.
Grupa Odnowy Wsi Świerże (dalej: GOWS) podjęła działania w ramach FIO:
Z inicjatywy grupy przeprowadzono pełną renowację 3 figur w kapliczkach-własnymi siłami pozyskano środki finansowe na materiały konserwacyjne. Zorganizowano akcję porządkowania zabytkowego parku podworskiego z początków XIX w. Grupa nadal organizuje spotkania mające na celu propagowanie bogatej historii wsi, której początki sięgają początku XIII w. GOWS ma również w planach formalizacje poprzez powołanie stowarzyszenia działającego na rzecz społeczności lokalnej jednakże dopiero poprzez szereg działań i inicjatyw wypracowujących współprace dobre praktyki lokalne i integracje środowiska. Zainicjowanie prac społecznych wpłynie pozytywnie zarówno na wizerunek turystyczny miejscowości ale także większą inicjatywność mieszkańców wsi. Wnioskodawca będzie wspierał grupę doświadczeniem w realizacji projektów oraz stworzeniem profesjonalnego wizerunku PR miejscowości.
Beneficjenci projektu FIO:
20 osób, które wykonywały prace niefachowe w ramach wolontariatu w ilości min. 10 godz., osoby które pomagały zebrać i zredagować materiały do opracowania kroniki, dokumentowania postępu prac w projekcie. Były to osoby zrekrutowane przez GOWS poprzez spotkania zorganizowane przez sołtysa oraz ogłoszenia parafialne. Wolontariusze oraz GOWS stanowiły grupę inicjatywną do przygotowywania kolejnych etapów odnowy kompleksu dworskiego. GOWS sporządził dokumentację fotograficzną z realizacji poszczególnych etapów działań, opracował listę osób, które angażowały się w realizację prac porządkowych i w przyszłości chciały by wziąć udział w stworzeniu stowarzyszenia. Kolejną grupą odbiorców projektu są mieszkańcy miejscowości. W uroczystym otwarciu trasy historyczno-przyrodniczej weźmie udział ok. 100 mieszkańców wsi Świerże. Kolejną grupą jest młodzież szkolna, która skorzysta z zebranego materiału i będzie miała szansę zwiększyć swoją wiedzę na temat historii miejscowości oraz na temat zabytków przyrodniczych znajdujących się w parku, które są unikatowe na skalę ogólnopolską.
Doradztwo Animatora lokalnego FIO: Magda Mańkowska
Skład grupy Grupa Odnowy Wsi Świerże wchodzą: Ewa Kozaczuk, Alina Giedz, mgr Zofia Ziemiańska-Kois nauczyciel emeryt, mgr Anna Hajczuk, mgr inż. Wojciech Iżycki-leśniczy, Andrzej Suchocki, Alicja Książek - sołtys. Promocja: informacje o uroczystości zostały umieszczone na tablicach ogłoszeń, radio BON-TON, Super Tydzień Chełmski, parafia.