VI koncert Dreszer Jazz 2016.
Trio tworzą trzej młodzi, niezwykle utalentowani instrumentaliści, laureaci prestiżowych nagród na konkursach muzycznych w Polsce i za granicą.
Zespół powstał w 2012 roku zaś inspiracją do podjęcia współpracy było zamiłowanie do muzyki Richarda Galliano, Astora Piazzolli oraz szeroko pojętej muzyki tangowej i jazzowej. Zestawienie brzmienia akordeonu, kontrabasu i klarnetu pozwala muzykom tworzyć wspaniałe nastroje, bogate w niezwykle ciekawe improwizacje, które z powodzeniem prezentują zarówno w klubach jazzowych jak i w dużych salach koncertowych.
Repertuar zespołu obejmuje standardy jazzowe, utwory Richarda Galliano, Astora Piazzolli, Andre Astiera, Arta Van Damma, Carlosa Gardela oraz kompozycje własne, zyskujące szczególne uznanie publiczności.
W 2015 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt.: Przybora, którą The New Warsaw Trio nagrało wraz z uznanym i cenionym wokalistą Krzysztofem Kiljańskim w setną rocznicę urodzin Jeremiego Przybory.
Muzycy
Rafał Grząka – akordeon, bandoneon
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego oraz drugiej edycji Studiów Doktoranckich UMFC obecnie adiunkt, doktor w klasie akordeonu macierzystej uczelni. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod okiem takich pedagogów jak m.in: Prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M. Miki, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, F. Lips.
Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Przemyślu, Sanoku. Jego zespół KlezmaFour otrzymał bardzo prestiżową nagrodę („City Winery of New York”) podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Występował z wieloma orkiestrami: Filharmonia Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i Opery Podlaskiej, Filharmonia Lwowska, Orkiestra Symfoniczna Opery Narodowej, Płocka Orkiestra Kameralna, Polska Filharmonia Kameralna, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Gliwicka Orkiestra Kameralna, Filharmonia Szczecińska, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku, Suwalska Orkiestra Kameralna, pod batutą takich dyrygentów jak Lucas Vis, Maja Metelska, Kazimierz Dąbrowski, Janusz Przybylski, Andrzej Rosół, Krzysztof Urbański, Wojciech Rajski, Nikola Kołodziejczyk, Alejo Perez, Akiki Bassem, Tomasz Radziwonowicz.
Od lat uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich. Jako koordynator merytoryczny zrealizował cztery zamówienia kompozytorskie, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji. Koncertował w USA, Canadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. Na swym koncie ma wiele prawykonań polskich kompozytorów, m.in Zofii Dowgiałło, Mikołaja Majkusiaka, Andrzeja Krzanowskiego, Wojciecha Kostrzewy, Piotra Wróbla, Nikoli Kołodziejczyka, Wojciecha Widlarza, Ryszarda Borowskiego, Krzysztofa Lenczowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Cezarego Paciorka, Krzysztofa Herdzina, Rafała Janiaka. W maju 2014 roku ukazała się płyta jednego z jego projektów, kwartetu Cup of Time, pt. Cup of Time plays Namysłowski z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, wydawnictwo DUX. Album został wybrany płytą roku w kategorii jazz, przez magazyn HiFi i muzyka.
W maju 2014 roku ukazała się płyta jednego z jego projektów, kwartetu Cup of Time, pt. Cup of Time plays Namysłowski z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, wydawnictwo DUX. Album został wybrany płytą roku w kategorii jazz, przez magazyn HiFi i muzyka. Do najważniejszych osiągnięć koncertowych artysty należą: cykl koncertów z udziałem Yurija Shishkina, trasa koncertowa w USA, udział w prawykonaniu I symfonii Andrzeja Krzanowskiego wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Warszawska Jesień (nagroda za najlepszy koncert danej edycji), występy na festiwalach Bratislavia Malajes i Jezzaldija w San Sebastian, inauguracja Dni Kultury Polskiej w Wiedniu, La four Journee 2013 w Warszawie, Letni Ferstiwal Muzyczny w Harbin (Chiny), Eurocultur Festival w Manchesterze, Hutzpach Festival w Vancouver (Kanada), International Jazz Festiwal Bansko (Bułgaria), przygotowanie i prawykonanie partii akordeonu w operze Thomasa Adesa pt. „Powder Her Face” polska premiera w Operze Narodowej w maju 2015 roku, prawykonanie koncertu na bandoneon i orkiestrę kameralną Rafała Janiaka pt. Reminescences of Past. Ponadto występował w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Słupskiej, Filharmonii Płockiej, Filharmonii Bydgoskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Pomorskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Kaszubskiej oraz licznych Ośrodkach Kultury w całym kraju. Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem i Lusławicach.
Konrad Kubicki – kontrabas, gitara basowa
Urodził się 2 kwietnia 1980 roku w Warszawie. Dorastał w środowisku muzyków i artystów. Jego ojciec był gitarzystą basowym, a dziadek skrzypkiem. W podstawowej szkole muzycznej jego głównym instrumentem były skrzypce, chociaż dźwięki basowe towarzyszyły mu przez cały ten czas.
Trzeba przyznać że w późniejszym okresie kształcenia, gra na skrzypcach nie przynosiła mu satysfakcji. W wieku 13 lat po jednym z egzaminów przejściowych, komisja egzaminacyjna zaproponowała, żeby spróbować inny instrument, a że Konrad od dzieciństwa nie był drobnej postawy, Komisja zaproponowała że najlepiej byłoby coś większego. Jak się potem okazało zbiegiem okoliczności, w szkole był jeden mały, zakurzony kontrabas i dyrekcja zastanawiała się co zrobić z tym instrumentem. Po dłuższej, wspólnej naradzie stwierdzono, że specjalnie dla niego – zatrudnią w szkole nauczyciela gry na kontrabasie. Od tej pory życie Konrada uległo zmianie. Szkołę podstawową ukończył już jako Kontrabasista…
Swoją profesjonalną przygodę z muzyką rozpoczął w średniej szkole muzycznej. Koncertował z orkiestrami po całej Europie. W tym samym czasie nawiązał współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Odbył z Zespołem setki koncertów, podróżując m.in. po Meksyku, Francji, Belgii, Włoszech, Korei Południowej, Niemczech, Hiszpanii. W średniej szkole muzycznej równolegle zgłębiał tajniki klasycznej sztuki kontrabasowej oraz muzyki rozrywkowej. W tym okresie grał dużo zespołowej muzyki kameralnej oraz orkiestrowej. Uczestniczył w wielu warsztatach prowadzonych w kraju i za granicą.
W pewnym momencie był równocześnie uczniem dwóch najlepszych średnich szkół muzycznych w Polsce – klasycznej i jazzowej. Potem słynną „Miodową” i „Bednarską”
zamienił na „Okólnik” i został studentem ówczesnej Akademii Muzycznej – dzisiaj Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Na Akademię Muzyczną dostał się bez problemu z najwyższą lokatą. Dużo ćwiczył…
To zaprocentowało uznaniem w środowisku i licznymi trasami koncertowymi. Gdyby nie żona, nie otrzymałby indeksu, bo gdy jego koledzy składali uroczyste ślubowanie on… koncertował dla Prezydenta RP na uroczystej gali zorganizowanej w Belgii. Już wtedy przekonał się że ten zawód wymaga wielu poświęceń i… zaufania do organów bezpieczeństwa. Koncert odbywał się tuż po zamachu na WTC w USA i zachowano najwyższe środki bezpieczeństwa… do końca nie było wiadomo gdzie będzie się odbywał prezydencki koncert. W czasie studiów dużo koncertował i nagrywał z wieloma wspaniałymi artystami, a czołowy polski jazzowy klub Tygmont okrzyknął kwartet z którym wówczas koncertował – Nadzieją jazzową Warszawy.
Przemysław Skałuba – klarnet
Urodził się w Rzeszowie, gdzie stawiał pierwsze kroki w świecie muzycznym. W 2006 r został szczęśliwym absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez lata edukacji udało mu się zdobyć kilka nagród m.in. na Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, Grand Prix Polskiego Radia na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie.
Obecnie jest bardzo zapracowanym i aktywnym zawodowo muzykiem. Współpracuje z Teatrem Żydowskim, Filharmonią Dowcipu, Kabaretem Marcina Dańca oraz wieloma agencjami artystycznymi. Bierze udział w wielu projektach muzycznych. Nagrywa dla radia i telewizji. Udziela się również pedagogicznie, pracuje w szkołach muzycznych jako nauczyciel Klarnetu. . Porusza się w kręgach muzyki klasycznej, jazzowej, żydowskiej, bałkańskiej, ludowej. Uprawia również muzykę klezmerską. Jego hobby jest gra na Saxofonie tenorowym oraz improwizacja muzyczna, a przede wszystkim duża doza humoru w życiu osobistym jak i zawodowym.
Organizatorzy cyklu Dreszer Jazz: Centrum Łowicka, Urząd Dzielnicy Mokotów, STOART, Impresariat Artystyczny Jacek Gintowt.
Działania Fundacji Promocji: komunikacja w internecie (koncepcja, teksty, grafika, promocja).